ALB EAGLE


You are not connected. Please login or register

Ndershmeria

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Ndershmeria on Thu Dec 31, 2009 12:16 pm

QeNdR][m
Ndershmeria eshte cilesia njerzore e marrdhenies dhe veprimit me eiltersi, vertetesi dhe drejtesi ne te gjitha pikepamjet e jetes. Ndershmeria mund te pershkruhet edhe si shmangia e genjeshtres, trillimit dhe mashtrimit. Ne krahasim me vertetesine, emertimi ndershmeri nenvizon mungesen e shtysave perfituese te genjeshtres dhe njekohesisht lejueshmerine e paparamenduar te euarjes ne gabim, kjo do te thote njeriu mund te mbese i ndershem, edhe nese ai i tregon tjetrit te paverteten, te cilen ai e beson vete.

Ne pikepamjen e etikes, ndershmeria zakonisht mendohet cilesi pozitive. Megjithese ne jeten e perditshme shumica e njerezve i lejon vetvetes genjeshtra te vogla, duke e menduar ndershmerine absolute si naivitet ose madje marrezi.

Thenie mbi nderishmerine
* Ndershmeria eshte kreu i pare ne librin e diturise. - Thomas Jefferson

http://www.alb-eagle.tk

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

 
  •  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Free forums